Az eljárás rövid ismertetése:
Az anyakönyv hatósági nyilvántartás. Állami anyakönyvezés 1895. október 1-jétől létezik. A korábbi anyakönyvi események egyházi nyilvántartásban szerepelnek. Magyarországon minden településen 1895. október 1-től történik az anyakönyvek vezetése (születés, házasság, haláleset), mely 2014. június 30-ig tartott. 2014. július 1-jét követően bevezetésre került az Elektronikus Anyakönyv, megszűnt a papír alapú anyakönyvek vezetése. 2014. július 1-jét (az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény hatálybalépése) követően a papíralapú anyakönyvezést felváltotta az egész országra kiterjedő elektronikus anyakönyvi rendszer (EAK). 2014. július 1-je után anyakönyvezett bármilyen anyakönyvi eseményről bármelyik települési anyakönyvvezetőtől igényelhető anyakönyvi kivonat.
Az eljárás jogi alapja:
- A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény
- Az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény
Az anyakönyvezési feladatok ellátásának részletes szabályairól szóló 429/2017. (XII. 20.) Korm. rendelet
A nemzetközi magánjogról szóló 2017. évi XXVIII. törvény
A magyar állampolgárságról szóló 1993. évi LV. törvény, valamint a magyar állampolgárságról szóló 1993. évi LV. törvény végrehajtásáról szóló 125/1993. (IX. 22.) Korm. rendelet
A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény, valamint a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény végrehajtásáról szóló 146/1993. (X. 26.) Korm. rendelet
Az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény
331/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet a gyermekvédelmi és gyámügyi feladat- és hatáskörök ellátásáról, valamint a gyámhatóság szervezetéről és illetékességéről
149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról
Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő-testületének a hivatali munkaidőn kívüli és a hivatali helyiségen kívül történő házasságkötés engedélyezésének szabályairól és az eseményekhez kapcsolódó többletszolgáltatások ellentételezéseként fizetett díjakról szóló 5/2011. (02.25.) Ör. rendelete
Illetékességi terület: Biatorbágy Város közigazgatási területe (születés, házasságkötés és haláleset anyakönyvezése esetén), illetve a Magyar Köztársaság területe (anyakönyvi kivonat igénylése esetén)
Benyújtandó dokumentumok:
- részletezve az egyes anyakönyvi ügyeknél
Külföldi hatóság által kiállított okiratok: Minden külföldi hatóság által nem magyar nyelven kiállított okirat csak hiteles magyar fordításban fogadható el ! Az eredeti okiratot – amennyiben szükséges – Apostille (az illetékes külföldi állam) vagy diplomáciai felülhitelesítéssel (a külföldi államban működő magyar külképviselet végzi) kell ellátni és azzal együtt az Országos Fordító- és Fordításhitelesítő Iroda (1062 Budapest, Bajza utca 52.) által szükséges lefordíttatni ! (Az anyakönyvi eljárásban kizárólag csak az OFFI által fordított okiratok fogadhatók el).
Az Európai Unió tagországaiban kiállított okiratok fordítás nélkül is elfogadhatók, amennyiben az eredeti okirat mellett „Többnyelvű formanyomtatvány” került kiállításra.
Eljárási illetékek: részletezve az egyes anyakönyvi ügyeknél
Eljárás megindítása: részletezve az egyes anyakönyvi ügyeknél
Ügyintézési határidő: sommás eljárásban[1] 8 nap, teljes eljárásban 60 nap
I. fokon döntést hozó szerv: Biatorbágy Város Anyakönyvvezetője
II. fokon eljáró hatóság: Az anyakönyvi szerv döntéseivel szemben általában nincs helye fellebbezésnek, a fél azonban a határozat ellen közigazgatási pert indíthat a határozat közlésétől számított 30 napon belül közigazgatási tevékenységgel okozott jogsérelemre hivatkozással a közigazgatási és munkaügyi bíróságnál.
[1] Az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény 41. § (1) bekezdése értelmében „Sommás eljárásnak van helye, ha a) a hiánytalanul benyújtott kérelem és mellékletei, valamint a hatóság rendelkezésére álló adatok alapján a tényállás tisztázott, és b) nincs ellenérdekű ügyfél.”