Lakcímbejelentés

Az eljárás rövid ismertetése:

A Magyar Köztársaság területén élő (a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény hatálya alá tartozó) polgár köteles lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét a települési önkormányzat jegyzőjének, vagy a járási hivatalnak nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni. 

A polgárnak a lakcímét, illetve annak változását az új lakcíme szerint illetékes jegyzőnél, vagy járási hivatalnál kell bejelentenie. A polgár tartózkodási helyének újabb tartózkodási hely létesítése nélküli megszüntetését a lakóhelye szerint illetékes jegyzőnél is bejelentheti.

Az eljárás leírása:

  • LAKCÍM ADAT: A polgár lakcím adata: bejelentett lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címe.

  • LAKÓHELY: A polgár lakóhelye: annak a lakásnak vagy szállásnak (a továbbiakban együtt: lakás) a címe, amely a polgár állammal, továbbá a természetes és jogi személyekkel, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekkel való hivatalos kapcsolattartása, valamint lakóhelyhez kötött jogai és kötelezettségei megalapozásául szolgál.

  • TARTÓZKODÁSI HELY: A polgár tartózkodási helye: annak a lakásnak a címe, ahol – lakóhely-változtatás szándéka nélkül – három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik. 

A hatályos jogszabályi rendelkezések nem tesznek lehetővé olyan eljárást, amelynek eredményeként a polgár a lakóhelyéről kijelentkezik, majd ugyanazt a lakcímadatot más lakóhely bejelentése nélkül tartózkodási helyként jelenti be. A tartózkodási hely létesítésének feltétele, hogy a polgár - mellette - bejelentett lakóhellyel is rendelkezzen. Magyarországon élő polgár lakóhelyét újabb lakóhely létesítése nélkül nem szüntetheti meg. A polgár ilyen irányú jogszerűtlen bejelentését el kell utasítania.

Tartózkodási hely létesítését, illetve megszűnését a tartózkodási hely szerint illetékes jegyzőnél kell bejelenteni, lakcímjelentő lapon. A tartózkodási hely megszűnését a lakóhely szerint illetékes jegyzőnél is be lehet jelenteni. A tartózkodási helyet annak létesítésétől számított öt éven belül a tartózkodási hely szerint illetékes jegyzőnél ismételten be kell jelenteni. Az ismételt bejelentés hiányában az érintett tartózkodási helye a törvény erejénél fogva megszűnik.

A lakcímbejelentésről a polgár lakóhelye vagy tartózkodási helye szerint illetékes körzetközponti jegyző a lakcímigazolványt kiállítja és kézbesíti a polgár részére.

A Személyi azonosítóról és a lakcímről szóló hatósági igazolvány célja, a polgár tájékoztatása személyi azonosítójáról és bejelentett lakcíméről annak érdekében, hogy azokat a polgár törvényben előírt kötelezettsége teljesítéséhez közhitelűen igazolhassa.

Az eljárás jogi alapja:

  • A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény, valamint ennek a végrehajtásáról szóló 146/1993. (X.26.) Korm. rendelet

A hatáskörrel rendelkező hatóság neve:

  • Pest Vármegyei Kormányhivatal Budakeszi Járási Hivatal Okmányiroda (Személyi azonosítót és lakcímet igazoló hatósági igazolvány kiállítása, postázása)
  • Biatorbágyi Polgármesteri Hivatal Jegyzője

Illetékességi terület:

Biatorbágy közigazgatási területét érintő lakcímek

Benyújtandó dokumentumok:

  • A lakcímbejelentést, „Lakcímjelentő lapon” kell teljesíteni, a bejelentőlapot a lakcímbejelentés teljesítésére kötelezettnek és a szállásadónak is saját kezűleg alá kell írnia.

  • A lakcímbejelentés teljesítésekor a polgár a személyazonosító igazolványát vagy – amennyiben személyazonosító igazolvánnyal nem rendelkezik – más, személyazonosításra alkalmas hatósági igazolványát köteles bemutatni (érvényes vezetői engedély vagy érvényes útlevél) és a személyi azonosítóról és lakcímről szóló hatósági igazolványát leadni.

  • A lakcímbejelentéshez a lakás tulajdonosának vagy a lakás használatára egyéb jogcímen jogosultnak a hozzájárulása szükséges (Lakcímjelentő lap és – a Biatorbágyi Polgármesteri Hivatalnál történő lakcímbejelentés esetén – „Nyilatkozat lakcímváltozáshoz” nyomtatványok kitöltése és aláírása). A lakcímbejelentő lap és címnyilvántartás egyeztetéséhez, a lakcímváltozáshoz az alábbi iratokat is be kell mutatni: az új építésű ingatlanba történő bejelentkezéshez adásvételi szerződés, vagy használatba vételi engedély, vagy társasházi alapító okirat. A polgár lakcím bejelentési kötelezettségét személyesen, illetve törvényes képviselője vagy meghatalmazottja útján teljesítheti.

Eljárási illetékek:

Az eljárás illetékmentes.

Eljárás megindítása:

Az okmányirodák/kormányablakok mellett a kitöltött lakcímbejelentő lapot és mellékleteit Biatorbágy Város Jegyzőjéhez lehet benyújtani, személyesen.

Ügyintézési határidő: 

  • 8 nap a lakcímbejelentés, lakcímváltozás átvezetése a személyiadat- és             lakcímnyilvántartáson (Jegyző)

  • 30 nap (személyi azonosítót és lakcímet igazoló hatósági igazolvány kiállítása, kézbesítése (Okmányiroda)

I. fokon döntést hozó szerv:

Biatorbágy Város Jegyzője

II. fokon eljáró hatóság:

Pest Vármegyei Kormányhivatal

Az eljárást megindító irat benyújtására nyitva álló határidő:

A lakcímváltozást a be- és kiköltözést követően 3 munkanapon belül kell bejelenteni.

Ügyintézés helye
Biatorbágyi Polgármesteri Hivatal
Igazgatási osztály
2051 Biatorbágy, Baross Gábor utca 2/a
06 23 310-174/249
veghne.etelka@biatorbagy.hu